Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Antagningsbesked för decemberstarterna

Nyhet - 11/02/2020

Nu är väntan snart över, i mitten av november skickas antagningsbeskedet ut för dig som har ansökt till Steriltekniker eller Tandsköterska som startar i december 2020.

Datum för antagningsbesked

  • 12 november: Steriltekniker (Distans/Uddevalla)
  • 18 november: Tandsköterska (Distans/Gävle)

Hur ser jag mitt besked?

Vi publicerar antagningsbeskedet på yh-antagning.se, där du gjorde din ansökan, och när det ligger uppe så skickas ett automatiskt meddelande ut till din mejladress som du registrerade i systemet när du skickade in din ansökan. Om du har blivit erbjuden en utbildningsplats så är det viktigt att du svarar på beskedet genom att tacka ja eller nej i systemet. Om du vill behålla din plats, men inte har svarat på beskedet inom 3 dagar så riskerar du att förlora din plats på utbildningen.