Praktikveckor (LIA) våren 2022

Vårens LIA-perioder är här! Nu har du som företag chans att låna kompetent arbetskraft från oss i några veckor, helt kostnadsfritt. Få in dagsfärsk kunskap från nyfikna studerande som vill lära sig allt om branschen.

LIA (lärande i arbete) är en win-win situation där ni som företag får in extra resurser – helt kostnadsfritt, samtidigt som våra studerande samlar på sig praktiska färdigheter och får erfarenhet av sina kommande yrkesroller och branscher. Varje termin har vi flera klasser som går ut på LIA hos företag i hela landet, ibland även internationellt. Läs mer om att ta emot på LIA »

v. 5-13
v. 4-17
v. 7-16
v. 14-17
v. 14-21

Våra studerande som läser distansutbildningar finns ofta spridda över hela landet. Om du söker praktikanter till en specifik ort i Sverige, hör av dig så ska vi se om vi hittar en bra match! Kontakta utbildningsledaren här.

Hur påverkas utbildningsutbudet inom YH?
22 januari, 2019 Nyhet

Hur påverkas utbildningsutbudet inom YH?

Det krävs en hel del för att få starta en yrkeshögskoleutbildning, bland annat påverkas utbildningsutbudet av arbetsmark...

Vårdyrkeshögskolan och Aqua Dental hjälpte Ellen att hitta rätt i arbetslivet
27 december, 2018 Intervju

Vårdyrkeshögskolan och Aqua Dental hjälpte Ellen att hitta rätt i arbetslivet

Ellen tar snart examen från tandsköterskeutbildningen och nu är hon ute på sin s...

Finska branschkollegor besöker våra steriltekniker
2 maj, 2018 Intervju

Finska branschkollegor besöker våra steriltekniker

Finska lärare i sterilteknik och mikrobiologi besökte våra steriltekniker för att bredda sin kunskap om utbildningsformen i andra länder.