Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Vårens LIA-perioder hos Vårdyrkeshögskolan

Nyhet - 12/20/2019

Jobbar du inom vården, kanske på en sterilenhet eller tandvårdsklinik? Vill ni få in en extra resurs under våren? Då är LIA den perfekta lösningen! LIA står för lärande i arbete och är yrkeshögskolans benämning på praktik. Och redan i vår går många av våra studerande ut på deras praktikperioder, där du som företag har möjlighet att ta emot en extra resurs under några veckor – helt kostnadsfritt.

Ta emot en studerande på LIA

Nedan följer några av våra klassers LIA-perioder under våren 2020. Intresserad av att ta emot en eller flera studerande på LIA, antingen nu under våren eller längre fram? Hör av dig till oss så berättar vi mer!

Steriltekniker på distans (från Stockholm)

  • LIA: vecka 8-15

Steriltekniker på distans (från Uddevalla)

  • LIA: vecka 9-16

Tandsköterska i Karlstad

  • LIA: vecka 16-23

Tandsköterska i Stockholm

  • LIA: vecka 16-23

Publicerad: 2019-12-20