Med anledning av spridningen av coronaviruset finns riktlinjer och övrig information samlat på AcadeMedias webb. Informationen uppdateras kontinuerligt.

Vårdyrkeshögskolan – din yrkeshögskola i Lund

I vackra Skåne hittar vi den medeltida staden Lund – en av Skandinaviens äldsta städer. Skolfrågor är högt prioriterade och Lund har under de senaste tolv åren befunnit sig på topplaceringarna över Sveriges bästa skolkommuner. Förutom universitet och utbildning är det en kulturstad som har det mesta inom konst, dans, film, teater och litteratur. Staden är rik på idrotts- och friluftsliv samt föreningsverksamhet.

Boende i Lund

Plugga hos Vårdyrkeshögskolan i Lund? Behöver du flytta till en, för dig, ny stad eller skaffa annat boende under din studietid hos oss? Vi som yrkeshögskola kan inte ordna med boende för våra studerande, men vi ger gärna tips på vad som finns i området.

Boplats Syd förmedlar lägenheter från fler än 60 hyresvärdar i flera skånska kommuner, däribland Lund. HSB erbjuder också flertalet hyreslägenheter. Om du kan tänka dig att bo en bit utanför Lund kan även Staffanstorp vara ett bra alternativ.

Välkommen till VH i Lund!

Adress

Vårdyrkeshögskolan
Kalkstensvägen 3
224 78 Lund

0774-100 500
lund@plushogskolan.se


Våra utbildningar i Lund

YH

Tandsköterska

Distans (Gävle/Hudiksvall)

Höst 2020

1,5 år, kostnadsfri och CSN-berättigad

Öppen för ansökan

 

Vill du samarbeta med oss?

Läs mer om hur du som företag kan engagera dig i våra utbildningar.

Vår personal i Lund

Niklas Johnsson  blid

Niklas Johnsson

Regionchef
070-289 93 36
niklas.johnsson@plushogskolan.se

Britt Strand  blid

Britt Strand

Regionadministratör
070-440 40 53
britt.strand@plushogskolan.se

Marlyn Lundborg  blid

Marlyn Lundborg

Studerandeansvarig/Utbildare
072-238 34 07
marlyn.lundborg@plushogskolan.se
Ansvarar för Tandsköterska

Karin Landt  blid

Karin Landt

Studerandeansvarig/Utbildare
040-28 28 05
karin.landt@plushogskolan.se
Ansvarar för Tandsköterska

Marie Andersson  blid

Marie Andersson

Studerandeansvarig
040-20 48 93
marie.andersson@plushogskolan.se

Ulrika Delin  blid

Ulrika Delin

Utbildningsansvarig (företagskontakt)
040-28 28 06
ulrika.delin@plushogskolan.se