Välkommen till vår digitala informationsträff hos Vårdyrkeshögskolan den 5 maj. Här berättar vi mer om Specialistundersköterska inom vård och omsorg av äldre som startar i höst, yrkesrollen och studierna hos oss.
Att välja utbildning är ett stort steg. Under infoträffen får du en tydlig bild av hur utbildningen är upplagd och vad den kan leda till i arbetslivet.
Vi berättar om innehåll, studietakt och LIA, men också om hur det är att studera hos oss. Du får möjlighet att ställa frågor och få svar direkt från utbildningsledare.
Infoträffen är ett enkelt sätt att känna efter om utbildningen passar, innan du bestämmer dig.
Infoträffen vänder sig till dig som är nyfiken på att arbeta som specialistundersköterska inom vård och omsorg av äldre, eller som redan arbetar inom området och vill utvecklas vidare.
Kanske funderar du på nästa steg, eller vill förstå mer om vad utbildningen innebär i praktiken. Oavsett var du befinner dig är du varmt välkommen att delta.
Träffen hålls digitalt och du deltar enkelt via länk. Du behöver inte förbereda något i förväg.
Under träffen presenterar vi utbildningen och berättar mer om yrkesrollen. Det finns också tid att ställa frågor.
Lägg till informationsträffen i din kalender, så ses vi digitalt den 5 maj!
Träffen är kostnadsfri och öppen för alla. Ingen föranmälan krävs. Vid frågor är du välkommen att kontakta utbildningsledare Marie Schulz.
Välkommen att delta och få en tydlig bild av utbildningen.
Välj om du har Google-kalender eller Microsoft-kalender.